SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ / Institute of Social Sciences

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemine İlişkin Kararlar ve Uygulamalar

1. Ders ekleme-çıkarma işlemleri 01-17 Mart 2023 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır. Bu tarih aralığında ders kaydı ve katkı payı ödemeside yapılabilecektir.

2. Teorik Dersler 27.02.2023 tarihinde ODÜZEM sistemi üzerinden uzaktan öğretim (online) ile yapılacaktır. Öğrenciler Öğrenci Bilgi Sisteminde kullanılan kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapabileceklerdir. 

 Uzaktan Eğitime İlişkin Sorunlarınız İçin

     a) Dersler sistemde görünüyor ancak hiç ders yapılmamışsa lütfen dersi veren öğretim üyesi ile iletişime geçiniz. Telefon Rehberi bölümünden öğretim üyesinin adını yazarak bilgilerine ulaşabilirsiniz.

       b) Uzaktan eğitim modülüne ilişkin sorunlarınız için  aşağıdaki adımları izleyiniz. 

  • Öğrencinin Adı, Soyadı ve Telefon Numarası,
  • Kayıtlı Olduğu programın adı ve öğrenci numarası,
  • Danışmanının adı ve soyadı,
  • Yaşanan probleme ilişkin açıklayıcı bilgi (xxxx kodlu ve adlı dersi sistemde göremiyorum, vb.)  yazarak uzem@odu.edu.tr adresine eposta gönderebilir veya Uzem personeli ile iletişime geçebilirsiniz.

3. Talep eden öğrencilerimiz, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında azami öğrenim süresinden sayılmamak üzere mazeretsiz kayıt dondurabileceklerdir. Başvurular başvuru formu ile şahsen veya e-posta (sbe@odu.edu.tr) ile yapılabilir.

4. Enstitümüz lisansüstü programlarında öğrenim gören, ailesi veya kendisi depremden etkilenen OHAL ilan edilen illerde ikamet ettiğini belgeleyen öğrencilerimizden 2022-2023 Akademik Yılı Bahar döneminde katkı payı veya öğrenim ücreti alınmayacak, tahsil edilmiş  katkı payı ve öğrenim ücretleri talep halinde iade edilecektir. OHAL İlan Edilen İller: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Sivas (Gürün İlçesi), Şanlıurfa

Başvurular, aşağıda istenen evrakların şahsen veya posta/kargo ile veya  sbe@odu.edu.tr adresine gönderilmesi sureti ile yapılabilecektir.

5. Uzaktan öğretim (online) kararının 2023 yılı Nisan ayı başında yeniden gözden geçirilerek şartların elverişli hale gelmesi durumunda Yükseköğretim Kurulunun kararları doğrultusunda harmanlanmış (hibrit) eğitim-öğretim usulleri yeniden değerlendirmeye alınacaktır. 

6. Uzaktan öğretim (online) Uygulama İlkeleri 

  • Uzaktan öğretim (online) verilen derslerin sınavlarına ilişkin detaylara daha sonra karar verilecektir.
  • Canlı dersler, ilan edilen ders programına göre düzenli olarak işlenir. Uzaktan öğretim (online) yoluyla yürütülecek derslerin, ilgili birimlerin kurullarında karara bağlanan ders programına uygun olarak işlenmesi esastır.
  • Canlı derslerde uygulanacak olan süre, örgün eğitimdeki her bir ders saati için en az 20 dakika olmalıdır. 20 dakika dolmaması halinde sistem tarafından ders yetersiz kabul edilecektir. Derslerde ara verilmesi halinde sistemin meşgul edilmemesi için oturum sonlandırılmalı ve sonra yeniden giriş sağlanarak devam ettirilmelidir. En fazla aralıksız ders süresi 3 ders saati kadar olabilir.
  • Uzaktan öğretim (online) ile verilen derslere öğrencilerin devam zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • Derse öğrenci katılımı olmasa dahi öğretim elemanlarınca ders anlatılır ve kayda alınır.

 

Kayıt Yenileme, Ders Seçme, Ekleme ve Çıkarma İşlemi, İlk Şifre Oluşturma, Ders Saydırma Hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 


Eklenme Tarihi : 09-03-2023 09:57:25